Technologia CNC – czemu zawdzięcza swoją renomę i popularność?

Technologia CNC – czemu zawdzięcza swoją renomę i popularność?

W wielu dziedzinach gospodarki wykorzystuje się różne metody obróbki stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału produktów. Wydaje się jednak, że od dziesiątek lat na rynku rządzi nieustannie technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz bliźniacze jej zabiegi. Tłumaczymy więcej na temat tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może pochwalić się taką renomą.

Obróbka skrawaniem

Najprościej sprawę tę ujmując, mówimy tutaj o metodzie obróbki która polega na pozbywaniu się niewielkich fragmentów tworzywa z obrabianego produktu. W związku z tym bardzo szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem pozwala na znaczącą powtarzalność zabiegów, więc wszelkie produkty będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to następna godna uwagi korzyść płynąca z tej technologii.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które wchodzą w skład technologii CNC, jest godne atencji frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, proces ten odbywa się przy pomocy frezarki. Ta metoda polega na obracaniu się zarówno poszczególnych części frezarki mających za zadanie usuwanie części tworzywa, jak i przedmiotu, który jest obrabiany. Dzięki temu frezowanie CNC jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym i precyzyjnym.

Toczenie CNC

Tutaj także mamy do czynienia z jedną z odmian obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za tę czynność (konkretniej tokarka) w zasadzie nie wykonuje jakichkolwiek ruchów – metoda ta opiera się na poruszaniu się przedmiotu poddanego obróbce. Tutaj także precyzja jest priorytetem, ale również powtarzalność wszelkich wytwarzanych za jej pośrednictwem produktów. Jak w związku z tym przedstawiliśmy, każda metoda obróbki skrawaniem jest niezwykle skuteczna i to właśnie temu czynnikowi powinny zawdzięczać swoją nieposzlakowaną renomę w całej Polsce w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – powszechność

W obecnych czasach mnóstwo zakładów decyduje się na wspomniane metody. Zważywszy na obszerną listę plusów, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Bibliografia: Kinstal-CNC

Powrót na górę