Rozbiórka starego domu – poradnik

Rozbiórka starego domu – poradnik

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Przed wyburzeniem budynku zadbaj o formalności

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez jakichkolwiek zezwoleń możemy rozebrać budynek mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości niezbędne będzie uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan wyburzenia. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Nieco inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy dom grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków należy przystąpić jak najszybciej.

Jakie sprzęty są niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, niezbędne jest zorganizowanie szeregu narzędzi, a najlepiej także ekipy fachowców. Należy pamiętać, że rozbiórka na własną rękę wymaga dokładności i rozwagi. Trzeba zacząć od postawienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Jak zutylizować gruz?

Konieczne będzie przygotowanie miejsca na gruz. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego budynku. Należy zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza gdy działka jest stosunkowo niewielka. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, fachowej wiedzy, a przede wszystkim rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy również posiadać wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z działki. 

Powrót na górę