Jakie ukulele kupić – sopranowe czy tenorowe?

Jakie ukulele kupić – sopranowe czy tenorowe?

Jeżeli dopiero co wymyśliłeś, że rozpoczniesz lekcje gry na ukulele to pewnie wklepałeś w Google: ukulele i pojawiło Ci się kilka różnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale znajdziemy też pare innych typów, takich jak koncertowe albo barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich jest polecany dla innych osób, a świeżo upieczony ukulelista będzie miał lekki kłopot w trakcie wyboru idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i zasadnicze różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe ma dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie charakteryzowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy około 53cm. Tenorowe za to jest dużo dłuższe bo mierzy aż 66cm. Ten instrument jest idealny dla osób, które już są doświadczone w grze lub wcześniej miały styczność z grą na gitarze. Sprawdzi się także u osób o większych dłoniach, gdyż progi rozstawione są dosyć szeroko. Jedno jest pewne – typowe ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. Na rynku można zobaczyć ukulele 6 strunowe, ale to nie jest typowe ukulele a guitalele.

Końcowa już rozbieżność, która łączy się lekko z wielkością ukulele to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że różne modele ukulele mają różne wymiary, ukulele sopranowe ma mniejszą ilość progów niż to tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma od 12 do 15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Warto tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada od 15 do 17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele najczęściej robione jest z drewna. Można wskazać parę najpopularniejszych jego typów, przykładowo mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Jednak drewno to nie jest jedyne tworzywo, z jakiego jest wykonywane ukulele. W sklepach można znaleźć również instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które jest połączone z drewnem. Do tego istnieją również takie stworzone ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż te drewniane.

Tworzywo, z którego jest wykonywane ukulele ma wpływ na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument wykonany z włókna węglowego jest głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to które jest drewniane. Różnica między barwą dźwięku ukulele drewnianego a takiego ze sklejki jest nieduża.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Oglądając ukulele należy na początku zdecydować się na idealny dla nas typ. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i z pewnością nie będzie odpowiednie dla osoby o dużych dłoniach i grubych palcach. Prawdopodobnie może mieć problem z chwytami. Powinno być za to optymalne dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało początkującemu, więc jest to raczej typ dla umiejących już grać muzyków, opcjonalnie dla takich z dużymi dłońmi.

Drugą sprawą jest materiał,z którego jest stworzone ukulele. Jeżeli instrument ma być dla dziecka, lub będziemy z nim przemieszczać się, ciekawą opcją powinno być wybranie ukulele z tworzywa sztucznego, ponieważ jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli za to chcemy ukulele z drewna, a jesteśmy początkujący i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie lepiej jednak kupić takie ze sklejki. Kosztuje ono prawie dwa razy mniej, a barwa jest niemal identyczna jak takiego drewnianego.

Ostatnią istotną sprawą jest dokładne obejrzenie instrumentu. Chodzi tutaj o to, czy wszystkie łączenia są perfekcyjnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Te elementy mają duży wpływ na jakość gry, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do tego, że początkujący zrazi się do gry.

Powrót na górę