Drut stalowy ciągniony i prosty – czym się różnią i gdzie je znajdziemy?

Drut stalowy ciągniony i prosty – czym się różnią i gdzie je znajdziemy?

Druty spotykamy niemal wszędzie. Z nich zrobione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w budynkach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe czy też miedziane, często wykonywane są również takie z domieszką srebra albo złota. Przyjrzyjmy się dziś takim stalowym.

Wpis stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeśli mielibyśmy wymienić najczęściej używane artykuły budowlane to z pewnością jednym z nich byłby drut stalowy. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym a także wnętrzarskim gdyż ma zastosowanie w różnych branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

Na dodatek kupić możemy druty stalowe, które będą się różnić typem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane również gołymi. Popularne są także druty ciągnione na mokro, one również są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi kategoriami są wersje żarzone ciemne lub jasne, ale także wykonane z myślą o zastosowaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły albo owalny. Kupimy także druty mające przekrój skręcony lub kwadratowy.

Druty stalowe są jednym z najpowszechniej wykorzystywanych fragmentów w budownictwie. Z ich pomocą robi się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe czy też tworzy zawiesia. Co więcej drut stalowy jest używany w branży meblarskiej przy produkcji regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, ale też podczas tworzenia dekoracji. Dodatkowo z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także nieduży sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest stosowana przeważnie w momentach, kiedy konieczna jest wysoka precyzja. Ponadto będzie to idealna metoda zawsze kiedy chcemy zostawić atuty mechaniczne surowca pierwotnego. Podczas rozciągania pręta zatracamy jego elastyczność, ale za to zyskujemy trwałość, która jest konieczna w sporej ilości branż. Ponadto technika ciągnienia jest rewelacyjna kiedy nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury surowca, ponieważ polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to mocno skomplikowany proces. Używany jest więc przede wszystkim w sytuacji, kiedy musimy mieć gładką i dokładnie wyszlifowaną wierzchnią stronę, ale nie mamy zamiaru robić dodatkowego opracowania wykończeniowego. W poszczególnych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe zwłaszcza z uwagi na niskie koszty ich wytwarzania. metoda ciągnienia jest też bardzo przydatna w przypadku, gdy potrzebujemy zrobić drut o niedużych średnicach, czyli mniejszą niż 5 mm. Proces ciągnienia jest niezmiernie często użytkowany przy rurach o niedużych oraz średnich średnicach.

Charakterystyka drutu prostego

Druty proste przeważnie są używane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najistotniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Zazwyczaj prostowane są druty stalowe o średnicach pomiędzy 2,5 a 10 mm, nie ważne czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są w większości cięte do wyznaczonej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że są bardzo często kupowane, mogą się od siebie różnić niemal wszystkim. Możemy nabyć ciągnione oraz prostowane, gołe lub ocynkowane. Idealnie dopasowane druty stalowe mogą być przydatne niezwykle długo. Warto jedynie pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak przykładowo wybranie drutów prostych ocynkowanych albo jakoś inaczej chronionych, jeśli planujemy wykorzystywać je na świeżym powietrzu – tak żeby nie rdzewiały.

Powrót na górę