Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres usług prawników. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Szukasz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Nie ma jednak aplikacji, która uprawnia go do zawodowego reprezentowania klientów przed sądem. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. To prawnicy, którzy mają ukończoną aplikację adwokacką, zdany egzamin. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz profesjonalnego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Reprezentacja w sądzie ogranicza się do spraw cywilnych, związanych z prawem pracy i rodzinnym. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i dlatego jest ona w stanie sprawnie prowadzić takie sprawy.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk

Powrót na górę