Podstawy obróbki – czym jest honowanie?

Podstawy obróbki – czym jest honowanie?

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce elementów wymagających wysokiej szczegółowości. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się przeważnie otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Zaletą gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do blisko 20 m. Należy mieć na uwadze, że końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania znajdują się głównie: wysoką dokładność umożliwiającą dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, jak również wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Honowanie – jakie błędy usuwa?

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z technologią niezwykle korzystną dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających konieczność precyzyjności w trakcie obrabiania różnorakich produktów. Szczególnie mowa tu o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar materiału – honowanie jest gwarancją sprawnego usunięcia tego typu usterek. Gwarantuje przy tym tworzenie części bardzo do siebie zbliżonych, szczególnie jeśli mowa o setkach czy tysiącach sztuk. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak tolerancja na wszelkie zmiany kształtów – właśnie dlatego możemy mówić o usuwaniu wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie pojawią się na linii produkcyjnej.

Jeśli szukasz specjalistów zajmujących się honowaniem, sprawdź firmę Masz-ZAP.

W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?

Nie można zaprzeczyć, że honowanie niesie ze sobą bardzo obszerną listę zalet. Spośród nich trzeba wymienić w pierwszej kolejności wspomnianą już uprzednio sprawność funkcjonowania oraz precyzyjność – kwestie te wpływają również na ogromną popularność tej technologii, która w znacznym stopniu wyprzedza wszelkie inne tego rodzaju metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. Dlatego cieszy się wielkim powodzeniem na liniach produkcyjnych w całej Polsce – honowanie znalazło zastosowanie między innymi w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobywaniu energii. Lotnictwo również jest branżą regularnie korzystającą z metody honowania.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz efektywność funkcjonowania wszelkiego typu urządzeń (mowa chociażby o wyposażeniu platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy wysokich ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkcję szczegółowych, precyzyjnie wykonanych części chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.

Jak wygląda maszyna do honowania?

Honownica nie odbiega znacznie jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych urządzeń służacych do szeroko pojętej obróbki tworzyw. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć jest to zależne oczywiście od danej taśmy produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym elementom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy niezbyt długie szkolenie, aby już niedługo praktycznie profesjonalnie korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego powodu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w licznych przedsiębiorstwach, zarówno tych nowych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.

Powrót na górę